Lepszy świat przez wolontariat

Młodzi wolontariusze ze Szkoły Podstawowej w Zakliczynie

w gronie laureatów projektu „Lepszy świat przez wolontariat”.

 
Od stycznia 2014 grupa 10 uczniów Szkoły Podstawowej im. Lanckorońskich w Zakliczynie  brała udział w projekcie współfinansowanym przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi UE oraz Fundację BO WARTO. Główny celem projektu pt.: „Lepszy świat przez wolontariat” był rozwój aktywności i postaw obywatelskich uczniów poprzez promocję wolontariatu, szkolenie nauczycieli i wsparcie w zakresie organizacji imprez wolontariackich o zasięgu lokalnym. Dodatkowo każde działanie miało być opisane na BLOGu prowadzonym przez wolontariuszy.

Przez pięć miesięcy (od stycznia – do maja) wolontariusze zaangażowali się lub zainicjowali działania mające na celu pomoc potrzebującym. Były to różnorodne akcje od jasełek bożonarodzeniowych, akcję informacyjno-charytatywną  na rzecz Małopolskiego Hospicjum dla Dzieci, prowadzenie Drogi Krzyżowej w DPJ, „Samarytańską pomoc dla Ukrainy”, robienie stroików wielkanocnych dla samotnych i pensjonariuszy DPJ, akcję charytatywną na rzecz Hospicjum Via Spei, oraz udział w koncercie charytatywnym dla Basi „To dla ciebie śpiewam i tańczę”.  O wszystkich działaniach można przeczytać na BLOGu: www.zakliczyn.bloa.pl

W projekcie brało udział 36 grup piszących BLOGi z całej Polski. Wolontariuszki z naszej szkoły znalazły się w gronie laureatów. W czasie wakacji, od 26 lipca do 8 sierpnia) dziewczyny brały udział w 14 dniowych warsztatach z edukacji obywatelskiej  w Pucku nad morzem. Pobyt i szkolenie dla  całej grupy był nieodpłatny. Wśród młodych wolontariuszy były: Gabriela Jarosz, Julia Ogonek, Aleksandra Kurek, Kamila Mytnik, Zuzanna Kusek, Kamila Biel, Małgorzata Bodziony, Monika Kwiek, Sara Słowińska, Klaudia Wojakiewicz. Pieczę nad młodymi ludźmi sprawowała p. Justyna Iwaniec opiekun Szkolnego Koła Wolontariatu działającego przy ZSPiG w Zakliczynie.

Pobyt obfitował w różne atrakcje. Prócz kąpieli w morzu i plażowania, zwiedzania Gdańska, Westerplatte, Helu, Władysławowa były konkursy ( w większości wygrane przez naszą grupę o nazwie „Jaśki” lub jej przedstawicieli), warsztaty, dyskoteki, podchody, event na Rynku w Pucku, obchody 70 rocznicy Powstania Warszawskiego oraz wizyta w puckim hospicjum u księdza P. Kaczkowskiego.

Wszystkie nowe doświadczenia na długo pozostaną w pamięci uczestników warsztatów i na fotografiach (www.lepszyswiatprzezwolontariat.pl ).

Działania związane z wolontariatem na stałe weszły w życie wolontariuszek z grupy „JAŚKI”.