Dzień Wolontariusza

„Chcę, a nie muszę być wolontariuszem”

 
Już po raz trzeci Szkolne Koło Wolontariatu działające przy Zespole Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Zakliczynie zorganizowało Dzień Wolontariusza.

Wolontariusze to prężnie działająca grupa młodych ludzi, którzy zawsze znajdą czas, aby pomóc innym. Do SKW należy około 40 wolontariuszy z Gimnazjum i 20 ze Szkoły Podstawowej. Okazjonalnie przyłączają się jeszcze inni uczniowie, którzy chcą się zaangażować w konkretną akcję lub mają ciekawy pomysł na działanie skierowane do potrzebujących.

Wśród zaproszonych gości byli p. Ryszard Kuczyński dyrektor Domu Pogodnej Jesieni w Zakliczynie, p. Zofia Wolak terapeutka z DPJ wraz z pensjonariuszami. Przewodniczące Rady Rodziców Szkoły Podstawowej p. Alicja Majewska i Gimnazjum p. Katarzyna Świder. Wolontariusze gościli także p. dyrektora Józefa Gwiżdża  prezesa Towarzystwa Samarytańskiego im. Jan Pawła II w Zakliczynie, p. dyrektor Krystynę Sienkiewicz – Witek oraz p. dyrektora Sławomira Ramiana. Specjalnymi gośćmi były panie z Małopolskiego Hospicjum dla Dzieci w Krakowie Judyta Gosińska i Emilia Syjut.

SKW zaprezentowało program artystyczny, który niósł ze sobą przesłanie szacunku do życia, każdego życia. Młodzież sugestywnie i z pełnym zaangażowaniem starała się ukazać prawdziwe wartości, którymi powinniśmy się kierować każdego dnia.  

Po takim wstępie panie z MHdD przedstawiły sposoby realizowania siebie jako wolontariusza. Pokazały na czym polega pomoc innym, szczególnie dzieciom, które znalazły się w trudnej sytuacji. Kiedy życie ucieka szybciej niż normalnie, kiedy nie można chodzić do szkoły, kiedy choroba uniemożliwia normalne funkcjonowanie liczy się wszystko i docenia się każdą chwilę. Młodzież miała okazję zobaczyć na prezentacji multimedialnej podopiecznych hospicjum i usłyszeć o ich pragnieniach, marzeniach. Mogli także skonfrontować swoje potrzeby z potrzebami dzieci otoczonych opieką hospicyjną.

Następnie zaprezentowali się sami organizatorzy Szkolne Koło Wolontariatu. Odśpiewali hymn wolontariuszy, do którego słowa i muzykę napisały Gabrysia i Gosia Bodziony.  Prezentacja opatrzona odpowiednim komentarzem ukazywała  całoroczną pracę SKW. Przez współpracę z Domem Pogodnej Jesieni, Małopolskim Hospicjum dla Dzieci w Krakowie, Tarnowskim Hospicjum Domowym w Tarnowie,  Polskim Czerwonym Krzyżem, Bankami Żywności po działania na rzecz konkretnych osób. Trzeba przyznać, że ten rok obfitował w szereg wydarzeń, podczas których wolontariusze zaznaczyli swą obecność zarówno w środowisku lojalnym jak i ogólnokrajowym.

SKW przekazało przedstawicielom MHdD  ozdoby bożonarodzeniowe przygotowane przez uczniów naszej szkoły. Te piękne choinki, bombki, gwiazdki zostaną sprzedane na kiermaszu, a dochód pomoże sfinansować zakup niezbędnych rzeczy dla podopiecznych hospicjum.

 Wolontariusze ogłosili także akcję charytatywną „BĄDŹ ANIOŁEM”, z której dochód zostanie przekazany MHdD.

Dziękujemy wszystkim, którzy z życzliwością przyjmują nasze działania, wspierają nas i dopingują do podejmowania nowych wyzwań na gruncie wolontariatu.